Jaką przyczepę wybrać?

Przyczepa jest pojazdem drogowym, którego podstawową funkcją jest transport różnego rodzaju towarów. W porównaniu do innego rodzaju pojazdów nie może poruszać się samodzielnie, musi być ciągnięta przez inny pojazd, na przykład samochód osobowy lub ciągnik. Ze względu na funkcje oraz przeznaczenie rozróżnia się różne typy przyczep. Jeden z podziałów zakłada, że istnieją przyczepy centralnoosiowe oraz z obrotnicą.

Wykorzystanie przyczepki samochodowej

przyczepa dwuosiowa Wśród tych pierwszych rozróżnia się jednoosiowe, dwuosiowe oraz trzyosiowe, które spotyka się znacznie rzadziej. Kolejny podział podyktowany jest wagą oraz funkcją, te lekkie przeznaczone są do samochodów, dlatego nie potrzebują dodatkowych hamulców, natomiast cięższe już wymagają wyposażenia w dodatkowy hamulec. Ten podział został przedstawiony w ustawie o prawie drogowym. Według definicji prawnej można wyszczególnić typową przyczepę, którą łączy się z innym pojazdem, przyczepę lekką, której waga nie przekracza 750 kilogramów oraz naczepę, której część ulokowana jest na pojeździe silnikowym. Jeżeli sam zastanawiasz się nad zakupem przyczepy powinieneś przedtem dokładnie zapoznać się z modelami dostępnymi na rynku. Na początek warto wiedzieć do jakich celów przydaje się przyczepa. Najczęściej stosuje się ją podczas budowy oraz remontów. Dzięki niej możliwe jest przewiezienie ciężkich lub sporych przedmiotów.

przyczepa dwuosiowaBardzo często są wykorzystywane podczas dłuższych wyjazdów, gdy w samochodzie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Coraz więcej osób decyduje się na zakup przyczepki samochodowej, trzeba jednak pamiętać, że należy ją wcześniej ubezpieczyć oraz zarejestrować w wydziale komunikacji. Wymienione wyżej przyczepy jednoosiowe są najpopularniejszym typem, za jej pomocą można przewieźć bagaże, materiały budowlane czy inne mniejsze pojazdy, takie jak motocykle. Natomiast przyczepa dwuosiowa oraz trójosiowa służy do przetransportowania ciężkich ładunków. Tego typu przyczepa musi być wyposażona w dodatkowe hamulce. Często konstrukcja przyczep dwuosiowych jest solidniejsza. W porównaniu do zwykłych przyczep, ta dwuosiowa ma lepsze właściwości trakcyjne, a także lepszą przyczepność do podłoża. Trzeba też pamiętać, że jako bardziej złożona konstrukcja będzie szybciej zużywać paliwo.

Kolejną kwestią jest czy kupić przyczepę używaną czy nową. Ze względu na ich rolę, tego typu sprzętu bardzo często są już zniszczone. Dlatego ich dalsze użytkowanie może być ryzykowne. W przypadku zakupu nowej przyczepy nie mamy tego problemu, w dodatku sprawdzeni i zaufani producenci oferują dodatkową gwarancję. Zakup nieużywanej przyczepy pozwala także na indywidualne dobranie jej do naszych potrzeb oraz pojazdu, do którego chcemy ją przyczepić.