Opony – jak dbać, kiedy wymieniać?

Opony to bardzo ważna część samochodu. To na nich opiera się całe auto. Muszą idealnie przylegać do podłoża, zapewniać stabilność pojazdowi. Od tego jaki rodzaj opony wybierzemy oraz jak będziemy o nie dbać zależy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony zawsze powinni być dopasowane do konkretnego samochodu.

Dobrze dobrane opony i ich konserwacja

oponyMogą być o ,,rozmiar” większe, ale nie więcej, mniejsze są niezalecane. Zbyt mała opona będzie źle znosiła obciążenie i nie będzie zapewniała dobrej przyczepności. Opony Rzeszów wykonywane są ze specjalnych mieszanek dopasowanych do różnych warunków atmosferycznych. Używanie opon letnich zimą i odwrotnie grozi wypadkiem. Letnie w zimie staną się zbyt twarde i nie będą dobrze przylegać do podłoża, natomiast zimowe latem będą się bardziej ścierać, bo będą ,,mięknąć”. W sprzedaży można znaleźć też opony uniwersalne, czyli całoroczne. Jednak jak wiadomo jak coś jest to wszystkiego, to znaczy że nie będzie najlepszej jakości. Lepiej jest mieć dwa komplety opon. Opony warto wymieniać już jak temperatura utrzymuje się na stałe poniżej pięciu stopni Celsjusza. Przy oponach ważna jest głębokość bieżnika. Im płytszy bieżnik tym gorsze odprowadzenie wody, większe prawdopodobieństwo poślizgu, gorsze hamowanie.

oponyCiśnienie w oponach powinno być sprawdzane regularnie. Można to robić np. na stacji benzynowej. Tam też dopompujemy koła. Zbyt miękkie będą się bardziej ścierać, zbyt mocno napompowane będą twarde i gorzej przylegały do drogi. Właściwe ciśnienie w oponach ma także wpływ na zużycie paliwa. Przy wymianie opon warto jest także poddać je usłudze wyważania. To pokaże nam czy opona na całej średnicy ma tą samą wagę. Koszt wyważania jest bardzo niski, a sama usługa może być przeprowadzana tylko w serwisie wulkanizacji posiadającej odpowiedni sprzęt. Dobre wyważenie kół eliminuje wibracje podczas jazdy, jak również zapobiega przedwczesnemu zużywaniu się bieżników opon. Opony nieużywane muszą być gdzieś przechowywane. Powinno się to robić w pomieszczeniach suchych i o umiarkowanej temperaturze. Może to być garaż czy piwnica. Ważne jest to, by opony nie miały kontaktu ze źródłem ciepła np. piecem grzewczym, środkami chemicznymi, ostrymi przedmiotami, ani z wilgocią.

Opony powinny mieć dostęp powietrza więc nie powinno się ich zawijać w żadne folie. Zaleca się ich kładzenie na płasko lub korzystanie ze specjalnych stojaków, wtedy opona może stać pionowo. Sprawdzanie stanu technicznego opon, jak i ich prawidłowe przechowywanie znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas podróży samochodem.