Stosowanie dodatków do oleju – czy warto?

Wśród produktów stojących na półce z chemią samochodową znajdziemy szeroki wybór dodatków do oleju. To preparaty złożone z substancji uszlachetniających, które mają sprawić, że poszczególne układy samochodu będą działać lepiej. Czy są one naprawdę skuteczne? Wiele osób myśli, że już zwykły olej silnikowy zapewnia skuteczną ochronę silnika i nie potrzeba niczego więcej.

Dodatek do oleju w wielu wersjach

dodatek do olejuWedług profesjonalistów, nie zawsze tak się dzieje. Uważają oni, że jeżeli posiadamy starszy samochód, jego silnik może potrzebować naszej szczególnej uwagi. Podobnie jest w przypadku pojazdów stosunkowo nowych, ale naprawdę intensywnie eksploatowanych. Bowiem nadmierna eksploatacja doprowadza do powstania zanieczyszczenia oleju silnikowego, które z kolei prowadzi do obniżenia osiągów pojazdu. Silnik tym samym zaczyna się zużywać. Warto wiedzieć także o tym, że wraz z upływem czasu, olej silnikowy może tracić swoje naturalne właściwości ochronne – wówczas nie będzie dobrze spełniał swojej roli i nie będzie zapobiegał tarciu. Wówczas konieczna jest jego wymiana, ale dobre efekty może przynieść także sprawdzony dodatek do oleju samochodowego.

dodatek do olejuNa rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów, wśród których można wymienić środki dyspersyjne, antyoksydanty, środki antykorozyjne, a także inne specjalne detergenty. Środki dyspersyjne stosowane są wówczas, gdy potrzebujemy usunąć sadzę oraz szlam osadzone na częściach ruchomych silnika. Te części są chronione przez preparat, gdyż utworzona zostaje aktywna chemicznie powłoka, ponadto dobrze sprawdzają się także specjalne modyfikatory tarcia. Z kolei jeśli chodzi o antyoksydanty, ich głównym zadaniem jest spowolnienie zużycia silnikowego. Środki antykorozyjne zaś, jak łatwo się domyślić, pozwalają na zapobieganie korozji silnika. W ofertach producentów natrafimy też na preparaty, które zwiększają lepkość oleju. Co za tym idzie – metalowe powierzchnie podlegające tarciu stają się trwalsze, a silnik jest lepiej chroniony. Zazwyczaj wystarczy niewielka ilość dodatku, który należy wymieszać z olejem. Na przykład, na pięć litrów oleju poleca się stosowanie preparatu uszlachetniającego w opakowaniu 0,3 litra.

Oczywiście proporcje mogą być różne, zależy to od producenta preparatu, który na pewno zamieści odpowiednią informację na opakowaniu swojego produktu. Z pewnością produkty regenerujące do silnika mogą być przydatne, ważne jednak, aby dobrać je odpowiednio – nie kierujmy się ceną, a jakością oferowaną przez producenta – w ten sposób unikniemy pomyłki.